gebze web tasarım gebze dövme

Hangi Kahvaltı Sana İyi Gelecek?

Kış mevsiminde Ayurveda’nın besleyici yiyeceklerini daha da cazip hale getiren bir şey var. Biz de baskın bir dosha tespit ederek, herkesin özgün bünyesini çalıştırmaya yönelik bu eski sistemin işleyişini çok seviyoruz. Uluslararası tanınan Ayurvedik şifacı ve Ayurveda Lifestyle Wisdom: A Complete Prescription to Optimize Your Health, Prevent Disease, and Live with Vitality and Joy kitabının yazarı Acharya Shunya’ya göre, doshanıza uygun yemek sizi daha anlayışlı ve enerji dolu yaparken, herhangi başka bir öğün dolu tabağa kıyasla daha doymuş hissettirebilir. Peki tüm bu faydaları kahvaltıda, gününüzün geri kalanında nasıl hissedeceğinizi belirleyebileceğiniz zamanda elde etmekten daha iyi ne olabilir? Her dosha için en iyi kahvaltıyı bizimle paylaşması için Acharya’ya sorduk.

Vata Kahvaltısı: Baharatlı Muz
Eğer Vata baskınsanız, ağır, yağlı ve şişirici yiyecekler zihin kararması ve yorgunluğu önler. Baharatlı muz tarifimdeki baharatlar sindirime yardımcıdır ve gazı engeller. Neden muz? Muz güçlü bir besin kaynağıdır. Hafif ve doğal bir laksatif olarak iş yapar, toprak ve su elementleri Vata’nın hava ve etherini dengeler. Muz yağlı ve şişirici olduğundan aynı zamanda iyi sindirimi de sağlar. Vata tipleri kabızlığa yatkın olduğundan bu önemlidir.
Bu tarif hızlıdır ve hazırlanışı kolaydır. Zamandan tasarruf etmek için baharatları önceden karıştırıp saklama kabında bekletin. Bu üç tatlı, ekşi ve tuzlu tat Vata dosha için harikadır. Tatlı patates, incir veya olgun mangoları muz ile değiştirebilirsiniz (ya da üzerine ekleyebilirsiniz).

Malzemeler

  • 1 büyük veya 2 küçük olgun muz
  • 1/2 çay kaşığı öğütülmüş kimyon
  • 1/4 çay kaşığı kaya tuzu
  • 1/2 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı kişniş, doğranmış

Hazırlanış

  • Muzların kabuğunu soyup tek ısırımlık dilimleyin.
  • Kimyon, tuz ve limon suyunu muz üzerine serpin.
  • İyice karıştırın. Doğranmış kişniş ile süsleyin.

Notice: comments.php olmayan tema 3.0.0 sürümünden berikullanılmayacak ve şu an için alternatifi yok. Lütfen temanıza bir comments.php şablonu ekleyin. in /home/u8197032/public_html/wp-includes/functions.php on line 4019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir